
Choroby pasożytnicze
Choroby pasożytnicze, czyli tzw. parazytozy to choroby powodowane przez pasożyty. Objawy chorób pasożytniczych mogą pojawić się bezpośrednio po wniknięciu pasożyta do organizmu lub po okresie utajenia. Zarażenia pasożytnicze często występują zarówno u dzieci, jak i dorosłych, i mają wpływ na wyzwalanie, a także przebieg wielu innych procesów chorobowych, oraz funkcje układu odpornościowego.

Czerwonka pełzakowa
Pełzak czerwonki Entamoeba histolytica jest występującym na całym świecie pierwotniakiem pasożytującym u ludzi. Wydalane z kałem cysty Entamoeba histolytica mogą dostać się do wody lub gleby, a stąd przez jamę ustną wraz z wodą lub zanieczyszczonymi produktami spożywczymi, do przewodu pokarmowego człowieka. Cysty przenoszą również karaluchy i muchy. Pełzakowicy mogą towarzyszyć krwawe biegunki, bóle i skurcze brzucha, wzdęcia, nudności i wymioty, bolesne parcie na stolec, utrata wagi i zmęczenie. Ostra pełzakowica jest chorobą zagrażającą życiu.

Pełzak czerwonki IgG – IIF
Pełzak czerwonki IgG – IIF
Test wykrywający przeciwciała IgG przeciw pełzakowi czerwonki, wykonywany techniką IIF (immunofluorescencja pośrednia). Wynik ma charakter jakościowy, co oznacza, że badanie jedynie potwierdza lub zaprzecza występowaniu swoistych przeciwciał w surowicy (nie określa ich ilości). Izolowana obecność przeciwciał klasy IgG (przy braku objawów) najczęściej dowodzi jedynie kontaktu z patogenem lub przebytego zarażenia.
Dowiedz się więcejGlistnica i glista ludzka
Do zarażenia glistą ludzką dochodzi drogą pokarmową poprzez zanieczyszczone jajami warzywa, wodę lub inne pokarmy, brudne ręce i drogą wziewną. Zarażone osoby najczęściej uskarżają się na bóle brzucha, nudności, wymioty, biegunki lub zaparcia. Na skutek działania toksycznych substancji przemiany materii glist, mogą pojawić się objawy neurologiczne (bóle głowy, pobudzenie, bezsenność, drgawki) oraz alergiczne (pokrzywki, obrzęki powiek, zapalenie spojówek, nieżyty górnych dróg oddechowych, napady astmy). U dzieci dochodzi do opóźnienia rozwoju psychoruchowego.

Glista ludzka IgG – ELISA
Glista ludzka IgG – ELISA
Test ELISA wykrywający przeciwciała klasy IgG swoiste dla Ascaris lumbricoides (glista ludzka). Pojawienie się przeciwciał IgG następuje zazwyczaj po kilku tygodniach od zarażenia. Przeciwciała mogą utrzymywać się wiele miesięcy, a nawet lat, po skutecznym wyleczeniu glistnicy, dlatego nie nadają się do monitorowania skuteczności leczenia przeciwpasożytniczego.
Dowiedz się więcejGlista ludzka IgA – ELISA
Glista ludzka IgA – ELISA
Test ELISA wykrywający przeciwciała klasy IgA swoiste dla Ascaris lumbricoides (glista ludzka). Dodatni wynik w klasie IgA potwierdza aktywność zakażenia.
Dowiedz się więcejToksokaroza
Toksokaroza to odzwierzęca choroba pasożytnicza. Człowiek zaraża się drogą pokarmową, spożywając zanieczyszczony pokarm lub wodę oraz za pośrednictwem brudnych rąk. Zazwyczaj larwy wędrują w organizmie człowieka do wątroby, płuc oraz oka, bywają też obecne w sercu i mózgu. Objawy typowe dla toksokarozy to stany podgorączkowe lub gorączka, bóle brzucha i głowy, kaszel, bóle mięśniowe i stawowe. Stwierdzane jest powiększenie węzłów chłonnych, wątroby i śledziony, czasem zmiany skórne i zmiany osłuchowe nad płucami.

Toxocara IgG – ELISA
Toxocara IgG – ELISA
Przesiewowy test serologiczny stosowany w diagnostyce toksokarozy. Wykonywany techniką ELISA i wykrywający przeciwciała klasy IgG przeciw Toxocara. W celu różnicowania aktywnych, niedawnych zarażeń od zarażeń przebytych wskazane jest jednoczesne wykonania badania w klasie IgA oraz ewentualna ocena awidności przeciwciał IgG. Do potwierdzenia dodatnich wyników testu (IgG) zaleca się wykonanie testu Toxocara IgG Western Blot.
Dowiedz się więcejAwidność toxocara IgG – ELISA
Awidność toxocara IgG – ELISA
Uzupełniający test serologiczny stosowany w diagnostyce toksokarozy. Test wykonywany techniką ELISA i oceniający awidność przeciwciał klasy IgG. Wykonuje się go w celu różnicowania aktywnych, niedawnych zarażeń od przebytych/starych. Niska awidność przeciwciał IgG wskazuje na niedawne zarażenie, natomiast wysoka na stare (wieloletnie). Do wykonania badania awidności konieczne jest jednoczesne wykonanie badania F4 - Toxocara IgG – ELISA
Dowiedz się więcejToxocara IgA – ELISA
Toxocara IgA – ELISA
Test serologiczny stosowany w diagnostyce toksokarozy, wykonywany techniką ELISA i wykrywający przeciwciała klasy IgA przeciw Toxocara. Zalecany jest w celu różnicowania aktywnych od przebytych zarażeń. Obecność przeciwciał w klasie IgA najczęściej wskazuje na aktualnie toczące się, aktywne zarażenie. Również, ze względu na większą dynamikę w poziomie przeciwciał IgA, stwierdzenie obecności przeciwciał IgA uważane jest za lepszy wskaźnik skuteczności leczenia, niż obecność przeciwciał IgG, które mogą utrzymywać się latami po skutecznym leczeniu inwazji.
Dowiedz się więcejToxocara IgG – Western Blot
Toxocara IgG – Western Blot
Uzupełniający test serologiczny stosowany w diagnostyce toksokarozy, wykonywany techniką Western Blot i oceniający swoistość przeciwciał klasy IgG skierowanych przeciw Toxocara canis i Toxocara cati. Stosowany jest jako test potwierdzający dodatni wynik testu ELISA w klasie IgG. Dodatkowo, w celu oceny czasu trwania zakażenia i jego aktywności, zaleca się wykonanie oznaczeń w klasie IgA oraz ocenę awidności przeciwciał IgG.
Dowiedz się więcejLamblioza
Lamblioza jest chorobą wywoływaną przez pierwotniaka pasożytującego w jelicie cienkim i drogach żółciowych człowieka. Człowiek zaraża się przez spożycie zakażonych jarzyn i owoców lub picie nieuzdatnianej wody, a także przy niezachowywaniu odpowiedniej higieny. U większości osób przebieg jest bezobjawowy, u innych mogą pojawić się śluzowate biegunki, nudności, wymioty, bóle w nadbrzuszu, bóle głowy i stany podgorączkowe. Lamblioza może też wywoływać stany zapalne jelita cienkiego, dróg żółciowych i pęcherzyka żółciowego i upośledzać wchłanianie składników odżywczych.

Lamblie IgG, IgA i IgM – ELISA
Lamblie IgG, IgA i IgM – ELISA
Przeciwciała IgG, IgA i IgM. Badanie serologiczne (tj. wykonywane z surowicy krwi) pozwalające na wykrycie swoistych przeciwciał skierowanych przeciw antygenom lamblii. Badanie wykonywane jest techniką ELISA. Obecność przeciwciał IgM i/lub IgA jest potwierdzeniem aktywności zarażenia. Natomiast izolowane stwierdzenie obecności przeciwciał klasy IgG nie ma większego znaczenia rozpoznawczego, gdyż występuje zarówno w aktualnie toczących się zarażeniach, jak i w przebytej lambliozie (np. po skutecznym leczeniu).
Dowiedz się więcejLamblie IgG – ELISA
Lamblie IgG – ELISA
Diagnostyka serologiczna zarażenia pierwotniakiem Giarda lamblia (lambliozy).
Dowiedz się więcejLamblie IgA – ELISA
Lamblie IgA – ELISA
Diagnostyka serologiczna zarażenia pierwotniakiem Giarda lamblia (lambliozy). Aktywność zakażenia potwierdzają dodatnie wyniki w klasach IgM / IgA.
Dowiedz się więcejLamblie IgM – ELISA
Lamblie IgM – ELISA
Diagnostyka serologiczna zarażenia pierwotniakiem Giarda lamblia (lambliozy). Aktywność zakażenia potwierdzają dodatnie wyniki w klasach IgM / IgA.
Dowiedz się więcejMalaria
Malaria (zimnica) jest chorobą tropikalną, która w raportach Światowej Organizacji Zdrowia znajduje się na liście trzech, oprócz AIDS i gruźlicy, najczęstszych chorób zakaźnych na świecie. Malaria rozpoczyna się zwykle gwałtownie napadem malarycznym, w czasie którego pojawia się gorączka, uczucie zimna, dreszcze i poty. Gorączka pojawia się w odstępach czasowych co 48 lub 72 godziny lub też może mieć nieregularny przebieg. Ponadto mogą wystąpić nudności, wymioty, bóle brzucha, a także biegunki.

Malaria - ELISA
Przeciwciała przeciw malarii (IgG i IgM łącznie) – ELISA
Test immunoenzymatyczny wykonywany techniką ELISA, wykrywający przeciwciała przeciw antygenom wszystkich chorobotwórczych dla człowieka gatunków zarodźców malarii. Ponieważ przeciwciała pojawiają się późno w przebiegu choroby (kilka-kilkanaście dni po pojawieniu się objawów), ocena ich stężenia w surowicy i pozwala na wykrycie przebytego kontaktu z patogenem. Ze względu na opóźnioną produkcję przeciwciał, test może nie wykrywać wczesnych etapów pierwotnego zakażenia.
Dowiedz się więcejOpistorchoza
Opistorchoza (zarażenie przywrą kocią) jest odzwierzęcą chorobą pasożytniczą, która najczęściej występuje u psów, kotów oraz lisów. Głównym źródłem zakażenia człowieka jest spożycie kawioru oraz niedogotowanego mięsa ryb, a także niedomytych warzyw i wypicie zanieczyszczonej wody. W opistorchozie występuje gorączka, bóle brzucha, powiększenie wątroby i śledziony oraz zapalenie dróg żółciowych. Pojawiają się też objawy związane z toksycznym działaniem pasożytów: objawy kardiologiczne, drżenia mięśniowe, zaburzenia psychiczne i neurologiczne oraz uszkodzenie wątroby.

Przywra kocia IgG – ELISA
Przywra kocia IgG – ELISA
Test serologiczny wykrywający przeciwciała IgG swoiście reagujące z antygenami przywry kociej (Opisthorchis felineus). Może być stosowany w diagnostyce zarażenia tymi pasożytami. Ze względu na powolny spadek poziomu IgG po leczeniu (lub długotrwałe utrzymywanie się wysokich mian przeciwciał IgG), metoda nie powinna służyć do monitorowania odpowiedzi na leczenie przeciwpasożytnicze. Możliwe są również reakcje krzyżowe z innymi przywrami (podobieństwo antygenowe).
Dowiedz się więcejSchistosomatoza
Schistosomatoza to choroba tropikalna z charakterystycznymi objawami ze strony układu moczowego. W tej postaci zwykle pojawia się bolesne oddawanie moczu, częstomocz i krwiomocz, związane ze składaniem jaj przez samice w pęcherzu moczowym. Istnieją hipotezy, że przywry odgrywają rolę w wywoływaniu nowotworów pęcherza moczowego. Wszystkie gatunki przywr z rodzaju Schistosoma, które pasożytują u człowieka, mogą prowadzić do zapalenia skóry. W Polsce najczęściej dochodzi do ,,wysypki pływaków” - zapalenia skóry spowodowanego przez larwy ptasich schistosom.

Schistosoma IgG i IgM – IIF
Schistosoma IgG i IgM – IIF
Test serologiczny, czyli wykrywający przeciwciała klasy IgG i IgM dla przywr z rodzaju Schistosoma wykonywany metodą immunofluorescencji pośredniej (IIF). Antygenem są mrożone skrawki dorosłych postaci Schistosoma mansoni. Ze względu na podobieństwo antygenów, test wykrywa również zakażenia innymi gatunkami Schistosoma. Obecność swoistych przeciwciał stwierdzana jest zarówno we wczesnym okresie zakażenia (gdy nieobecne są jeszcze jaja pasożyta w kale lub moczu), jak i przewlekłym zarażeniu. U osoby z dotychczas nieleczonym zarażeniem, potwierdzeniem zarażenia jest wykrycie obecności przeciwciał IgG.
Dowiedz się więcejBąblowica
Zarażenie tasiemcem bąblowca ma miejsce w wielu krajach Europy. Przebieg bąblowicy wielojamowej odpowiada objawom charakterystycznym dla guzów złośliwych (najczęściej wątroby) i prowadzi do zmian w dużych naczyniach krwionośnych w obrębie jamy brzusznej. W przebiegu bąblowicy jednojamowej dopiero po około 10-15 latach dochodzi do takich objawów, jak: żółtaczka, bóle nadbrzusza, zmęczenie, utrata masy ciała i powiększenie wątroby. Ze względu na niszczenie zdrowej tkanki wątroby, nieleczona bąblowica w większości przypadków prowadzi do śmierci pacjenta.

Tasiemiec bąblowca – Echinococcus granulosus IgG – Immunoblot
Tasiemiec bąblowca – Echinococcus granulosus IgG – Immunoblot
Diagnostyka zarażenia tasiemcem bąblowca (Echinococcus granulosus).
Dowiedz się więcejTasiemiec bąblowca – Echinococcus granulosus IgG – ELISA
Tasiemiec bąblowca – Echinococcus granulosus IgG – ELISA
Diagnostyka zarażenia tasiemcem bąblowca (Echinococcus granulosus).
Dowiedz się więcejWęgorczyca
Węgorek jelitowy obecny jest na całym świecie, szczególnie w rejonach tropikalnych. Źródło zakażenia węgorkiem jelitowym stanowi człowiek wydalający larwy węgorka razem z kałem. Węgorczyca często przebiega bezobjawowo w przypadku osób immunokompetentnych. Ostre objawy pojawiają się u osób z obniżoną odpornością. Charakterystyczne dla węgorczycy są objawy żołądkowo-jelitowe, wątrobowe, płucne, skórne, neurologiczno-psychiatryczne, stawowo-mięśniowe, oraz ze strony narządu wzroku.

Węgorek jelitowy IgG – ELISA
Węgorek jelitowy IgG – ELISA
Przeciwciała IgG. Badanie wykrywa przeciwciała skierowane przeciw antygenom węgorka jelitowego (Strongyloides stercoralis) należące do klasy IgG. Badanie wykonywane jest techniką ELISA. Wykrycie obecności przeciwciał (dodatni wynik badania) może być przesłanką (zwłaszcza u osób z objawami sugerującymi węgorczycę) do rozpoznania zarażenia i wprowadzenia leczenia przeciwpasożytniczego. Ze względu na długie utrzymywanie się przeciwciał IgG po wyleczeniu, metoda nie powinna być stosowana do kontroli skuteczności leczenia.
Dowiedz się więcejWłośnica
Człowiek zaraża się włośnicą przez spożywanie surowego lub niedogotowanego mięsa wieprzowego, w którym znajdują się otorbione larwy pasożyta. Włośnica (trichinelloza) w dużej części zarażeń może przebiegać bezobjawowo, choć może być również chorobą śmiertelną. Do najczęstszych objawów włośnicy należą bóle mięśniowe, gorączka, obrzęki powiek, zaczerwienienie spojówek i krwawe wylewy do spojówek. W większości przypadków objawom towarzyszy zwiększona liczba eozynofili (granulocytów kwasochłonnych będących rodzajem krwinek białych) we krwi obwodowej.

Włosień kręty IgG – ELISA lub IIF
Włosień kręty IgG – ELISA lub IIF
Badanie serologiczne wykrywające przeciwciała przeciw larwom włośnia spiralnego (Trichinella spiralis), wykonywane testem ELISA lub IIF. Badanie może służyć do potwierdzenia kontaktu z pasożytem (np. późna faza ostrego zarażenia lub przebyte zarażenie). Test nie może jednak służyć do kontroli skuteczności leczenia, gdyż przeciwciała IgG utrzymują się latami po zakończeniu ostrej fazy zarażenia pasożytem.
Dowiedz się więcej