Wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW C)
Główne źródła zakażenia wirusem HCV to niejałowe narzędzia medyczne i kosmetyczne, wspólne igły i strzykawki, dawniej również przetaczanie krwi i preparatów krwiopochodnych oraz przeszczepianie narządów. Najczęstszym objawem zapalenia wątroby typu C jest uczucie zmęczenia oraz obniżony nastrój. U 50-85% pacjentów chorujących na zapalenie wątroby typu C (zakażonych HCV) dochodzi do rozwoju przewlekłej choroby wątroby w następstwie pierwotnego zakażenia HCV. Zakażenie często trwa przez wiele lat i i może prowadzić do marskości oraz raka wątroby.
Wirusowe zapalenie wątroby typu C - oferta badań
Anty-HCV
Wirusowe zapalenie wątroby typu C – Anty-HCV
Test przesiewowy wykrywający zakażenie wirusem HCV
Wirusowe zapalenie wątroby typu C – opis choroby
Czynnikiem powodującym wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW C) jest wirus zapalenia wątroby typu C (HCV). Do zakażenia wirusem HCV dochodzi na drodze kontaktu z zakażoną krwią. Rozwiń tekst
Wirusowe zapalenie wątroby typu C – objawy i leczenie
Zapalenie wątroby typu C (WZW C) – objawy
Przebieg ostrego zapalenia wątroby jest podobny do WZW B, charakteryzuje się jednak łagodniejszym, a często nawet bezobjawowym przebiegiem. Natomiast aż u 50-85% pacjentów chorujących na zapalenie wątroby typu C (zakażonych HCV) dochodzi do rozwoju przewlekłej choroby wątroby w następstwie pierwotnego zakażenia HCV. Zakażenie często trwa przez wiele lat i doprowadza często do marskości oraz raka wątroby. Rozwiń tekst
Objawy przewlekłego zapalenia wątroby typu C są podobne do objawów przewlekłego zapalenia wątroby typu B. Choroba często rozwija się podstępnie i większość chorych nie odczuwa żadnych dolegliwości. Najczęstszym objawem zapalenia wątroby typu C jest uczucie zmęczenia oraz obniżony nastrój. Może pojawić się również nieznaczne powiększenie wątroby, a w sporadycznych przypadkach także żółtaczka, występująca stale lub pojawiająca się okresowo. W przebiegu WZW C rzadko występuje powiększenie śledziony.
Gdy choroba przebiega bezobjawowo, z czasem jako pierwsze pojawiają się objawy związane z powikłaniami zapalenia wątroby typu C (WZW typu C). Dochodzi do marskości wątroby lub pozawątrobowych powikłań związanych z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu odpornościowego, np. guzkowe zapalenie tętnic, kłębuszkowe zapalenie nerek. W wyniku powikłań WZW C mogą występować także objawy skórne – plamica uniesiona, liszaj płaski lub łuszczyca.
Zapalenie wątroby typu C (WZW C) – leczenie
Leki stosowane obecnie w leczeniu przewlekłego, wirusowego zapalenia wątroby spowodowanego zakażeniem wirusem HCV to: sofosbuwir, simeprewir, ledipaswir, dazabuwir, daklataswir, ombitaswir, parytaprewir, rytonawir, glakamprewir, welpataswir i pibretnaswir. Historyczne znaczenie mają obecnie terapie oparte na stosowaniu interferonu alfa i rybawiryny.
Wirusowe zapalenie wątroby typu C - diagnostyka
W diagnostyce serologicznej zakażeń HCV zastosowanie znalazły testy ELISA wykrywające przeciwciała skierowane przeciw różnym antygenom wirusa (np. antygeny rdzeniowe i niestrukturalne). Ze względu na długie okno serologiczne (okres potrzebny do wytworzenia przeciwciał w organizmie) opracowano również tzw. testy Combo – wykrywające zarówno antygen HCV, jak i przeciwciała przeciw niemu. Rozwiń tekst
Duże znaczenie, zarówno w celu potwierdzenia pozytywnych wyników testów serologicznych (czyli obecności przeciwciał w surowicy), jak i jako samodzielne badania w okresie okna serologicznego, gdy nie doszło jeszcze do produkcji przeciwciał, mają techniki molekularne, np. metoda RT-PCR. Sekwencjonowanie materiału genetycznego wirusa pozwala na określenie jego podtypów i odpowiednie dobranie leczenia przeciwwirusowego.
Wirusowe zapalenie wątroby typu C - oferta badań
Anty-HCV
Wirusowe zapalenie wątroby typu C – Anty-HCV
Test przesiewowy wykrywający zakażenie wirusem HCV