Gorączka Q
Gorączka Q (zakażenie Coxiella burnetti) czasami nazywana „kozią grypą” jest spotykana na całym świecie, z wyjątkiem Nowej Zelandii. Gorączka Q jako zoonoza jest wywoływana przez gram-ujemne bakterie Coxiella burnetii, których naturalnym, stałym rezerwuarem są kleszcze i gryzonie. Kleszcze przenoszą zakażenie na zwierzęta dzikie i domowe, jednak większość tych zwierząt nie wykazuje objawów zakażenia.
Gorączka Q - oferta badań
Coxiella burnetti (Gorączka Q) IgG
Coxiella burnetti (Gorączka Q) IgG
Ilościowa ocena swoistych przeciwciał przeciw Coxiella burnetti w klasie IgG.
Coxiella burnetti (Gorączka Q) IgM
Coxiella burnetti (Gorączka Q) IgM
Ilościowa ocena swoistych przeciwciał przeciw Coxiella burnetti w klasie IgM.
Gorączka Q - o chorobie
Gorączka Q jest uważana za jedną z najbardziej zakaźnych chorób na świecie, ponieważ do wywołania infekcji u osób podatnych może wystarczyć tylko jedna bakteria. Szczególnie narażone są osoby należące do poniższych grup zawodowych: hodowcy bydła, owiec, kóz, personel weterynaryjny i laboratoriów mikrobiologicznych, pracownicy rzeźni, mleczarni, przetwórni mięsa, pracownicy garbarni i handlu skórami. Najczęstsze drogi zakażenia u ludzi to:
- wdychane powietrze, w którym unoszą się komórki bakteryjne,
- ukąszenie przez zarażonego kleszcza,
- kontakt z materiałem biologicznym podczas poronień lub porodów u zwierząt,
- spożycie mleka i produktów mlecznych pochodzących od zainfekowanych osobników,
- rzadko: podczas porodu u zainfekowanej kobiety lub podczas transfuzji zakażonej krwi.
Gorączka Q - objawy i leczenie
Gorączka Q - Objawy
U człowieka, który został zakażony, po okresie inkubacji, trwającym zwykle 2-3 tygodnie, mogą wystąpić objawy choroby, jednak częściej choroba ma charakter bezobjawowy. Niekiedy choroba może przybierać gwałtowny przebieg z wysoką gorączką, zaburzeniami układu oddechowego (np. atypowym zapaleniem płuc) i silnym bólem głowy ze światłowstrętem, bólami mięśni, objawami grypopodobnymi. Jeśli do zakażenia dojdzie u kobiety ciężarnej, to niestety występuje ryzyko poronienia lub urodzenia dziecka z niską masą ciała. Czasem choroba przybiera formę przewlekłą, doprowadzając do zmian w zastawkach serca, zapalenia wsierdzia, przewlekłego zapalenia wątroby i zaburzeń
w funkcjonowaniu innych organów.
Gorączka Zachodniego Nilu - leczenie
W leczeniu ostrej postaci gorączki Q, odpowiednia terapia antybiotykowa jest skuteczna. U pacjentów stosowane są antybiotyki. Czas trwania leczenia może wynosić od kilku tygodni do kilku miesięcy
Gorączka Q – diagnostyka
Istnieje szereg trudności diagnostycznych związanych z bakteriami Coxiella burnetti. Przede wszystkim nie rosną one na podłożach mikrobiologicznych, a jednie w zarodkach kurzych i liniach komórkowych. Izolacje patogenu muszą być przeprowadzane tylko w wysoce specjalistycznych laboratoriach, gdyż stanowi on wyjątkowo zakaźny czynnik biologiczny.
Rozpoznanie choroby u ludzi możliwe jest po wykonaniu:
- testów immunoenzymatycznych z wykorzystaniem specyficznych antygenów (ELISA),
- testów genetycznych w oparciu o reakcję łańcuchową polimerazy (PCR),
- metod serologicznych, opartych między innymi na odczynie immunofluorescencji (IFA).
Spore problemy stwarza profilaktyka występowania gorączki Q, gdyż patogeny mogą znajdować się we wdychanym powietrzu i spożywanych produktach mlecznych. Ważne jest, by dbać o dobry stan zdrowia zwierząt domowych i nie bagatelizować nawet błahych objawów choroby. Konieczne jest też rozpowszechnianie wiedzy na temat tzw. “koziej grypy”, gdyż dla wielu osób jest ona nadal chorobą zupełnie nieznaną.
Gorączka Q - oferta badań
Coxiella burnetti (Gorączka Q) IgG
Coxiella burnetti (Gorączka Q) IgG
Ilościowa ocena swoistych przeciwciał przeciw Coxiella burnetti w klasie IgG.
Coxiella burnetti (Gorączka Q) IgM
Coxiella burnetti (Gorączka Q) IgM
Ilościowa ocena swoistych przeciwciał przeciw Coxiella burnetti w klasie IgM.