
Blog - warto wiedzieć
Jak postępować, gdy kleszcz był nosicielem krętków boreliozy?
Zbadałeś kleszcza na obecność Borrelia? Wynik wyszedł dodatni, przeczytaj, co dalej zrobić. Więcej o samym badaniu kleszcza tutaj

Drogi postępowania są dwie:
- Poczekać z włączeniem antybiotyków. Osoby, które nie zdecydują na profilaktyczne zażywanie antybiotyków, powinny obserwować miejsce ugryzienia (może powstać rumień, który daje pewność zakażenia boreliozą), monitorować pojawiające się ogólne objawy, wykonać badania: PCR (po ok. 7-10 dniach od ukąszenia) lub EliSpot (po 3-4 tyg.), albo przeciwciała w kierunku boreliozy, czyli Western Blot (po 4-6 tygodniach od ukąszenia).
- Włączyć profilaktycznie antybiotyki.
Co rekomenduje prof. Tomasz Wielkoszyński?
„Antybiotyk podany w chwili powstania zakażenia, czyli w momencie, gdy krętki znajdują się tylko lokalnie w skórze, wyrządzi dużo mniej szkody w organizmie niż długotrwałe leczenie w momencie, kiedy doszło do rozsiewu krętków w organizmie. Im wcześniej podejmie się leczenie, tym większa szansa na uniknięcie boreliozy.”
O poekspozycyjnej profilaktyce boreliozy
Na świecie istnieją dwa kierunki postępowania po ekspozycji na krętki (po ukąszeniu przez zakażonego kleszcza), które mają swoich zwolenników i przeciwników – IDSA i ILADS. Ostatecznie to pacjent decyduje o metodzie leczenia.
Zalecenia IDSA - zgodne z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych i państwowej opieki zdrowotnej obejmują jednorazowe podanie 200 mg doksycykliny dla osób powyżej 9 roku życia
Zalecenia ILADS – amerykańska metoda leczenia, rekomendowana przez prof. Tomasza Wielkoszyńskiego na podstawie doświadczeń pacjentów, która obejmuje 2-3 tygodniowe podawanie jednego z antybiotyków: - doksycyklina: dorośli i dzieci powyżej 9 roku życia 200-400 mg na dobę; dzieciom poniżej 9 roku życia nie podajemy doksycykliny i innych tetracyklin, - amoksycyklina: dorośli 2 x 1000-2000 mg na dobę; dzieci 40-50 mg/kg masy ciała/dobę, - aksetyl cefuroksymu: dorośli 2 x 500 mg na dobę; dzieci 20-30 mg/kg masy ciała/dobę.
Prof. Wielkoszyński rekomenduje ILADS
Prof. Tomasz Wielkoszyński na podstawie doświadczeń tysięcy pacjentów, rekomenduje zalecenia ILADS, czyli 2-3 tygodniowe podawanie jednego z zalecanych przez ILADS antybiotyków.
Więcej o badaniu kleszcza tutaj.