Badanie kleszcza
Jeśli ugryzł Cię kleszcz, zbadanie kleszcza w kierunku nosicielstwa borelii jest jedynym skutecznym sposobem dowiedzenia się, czy mogłeś zostać zakażony boreliozą. Wyniki badania w naszym Centrum dostępne są już na drugi dzień po dostarczeniu kleszcza do laboratorium. Jeśli kleszcz był nosicielem krętków, należy rozważyć wprowadzenie profilaktyki antybiotykowej oraz bezwzględnie wykonać po kilku tyg. badania w kierunku boreliozy. Jeśli okaże się, że kleszcz nie był nosicielem krętków Borrelia burgdorferi, zyskujesz pewność, że nie „podarował” Ci boreliozy.
Badanie kleszcza - oferta badań
Badanie kleszcza
Badanie kleszcza
Badanie kleszcza - badanie kleszcza przeprowadzane metodą immunofluorescencji bezpośredniej (DIF) w kierunku nosicielstwa Borrelia. Do badania można oddać kleszcze żywe lub martwe. Cały kleszcz podnosi wiarygodność badania. Krętki borelii występują w jelicie i śliniankach kleszcza, więc gdy na badanie zostanie przyniesiony kleszcz bez głowy, jest szansa, że badanie również wykryje krętki.
Badanie kleszcza – co daje
Ugryzienie przez kleszcza niesie ze sobą duże ryzyko zachorowania na boreliozę. Jak wynika z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny, około 30% kleszczy jest zakażonych krętkami Borelia burgdorferi i innymi bakteriami. Inne dane mówią nawet o 60% - 90% kleszczy będących nosicielami krętków. Rozwiń tekst
Z badań wynika, że jedynie u 30% Pacjentów zakażonych boreliozą występuje rumień, więc jego brak nie świadczy o tym, że nie zostałeś zakażony krętkami Borelia burgdorferi. W pierwszych tygodniach po ewentualnym zarażeniu, bakteria rozprzestrzenia się z miejsca zakażenia do mięśni, stawów, kości i układu nerwowego. Po tym czasie leczenie boreliozy jest trudniejsze i wymaga dłuższej antybiotykoterapii.
Ważna informacja:
Centrum Medyczne Wielkoszyński nie wykonuje zabiegów usuwania kleszcza. Usunąć kleszcza może samodzielnie Pacjent lub osoba uprawniona do wykonywania takich zabiegów (nie jest to diagnosta laboratoryjny).
Na życzenie Pacjenta udostępniamy w Centrum sterylną pęsetę do usuwania kleszcza, specjalistyczną lupę powiększającą oraz fachową wiedzę, tak aby Pacjent mógł na miejscu usunąć intruza.
Badanie kleszcza – korzyści badania
Warto zbadać kleszcza, ponieważ:
- Borelioza wykryta na początku zakażenia, jest w pełni uleczalna.
- Brak rumienia nie świadczy o braku boreliozy. Pierwsze stadium boreliozy może przebiegać bezobjawowo.
- Zastosowana od początku profilaktyka antybiotykowa jest dużo mniej inwazyjna, niż leczenie bardziej zaawansowanej boreliozy, które pochłania duże koszty i może prowadzić do powikłań.

Badanie kleszcza – o metodzie
Badanie kleszcza w Centrum Medycznym Wielkoszyński wykonywane jest metodą immunofluorescencji bezpośredniej i polega na „wybarwieniu” krętków, jeśli są one obecne w kleszczu. Odbywa się to za pomocą specjalnych przeciwciał skierowanych przeciw krętkom Borrelia burgdorferi i znakowanych fluoresceiną. Jeśli w kleszczu są krętki, są widoczne pod mikroskopem i przypominają świecące „sprężynki”.

Jak wysłać kleszcza na badanie?
W jakich warunkach należy przechowywać kleszcza przed wysłaniem? Rozwiń tekst

- Kleszcza najlepiej przechowywać na lekko zwilżonym wodą płatku kosmetycznym w temperaturze pokojowej lub w lodówce. UWAGA! Nie zamrażać oraz nie umieszczać kleszcza w alkoholu lub formalinie.
Jak należy przygotować kleszcza do transportu do laboratorium?
- Umieścić kleszcza na lekko zwilżonym wodą płatku kosmetycznym, a następnie umieścić w zamkniętym woreczku strunowym lub szczelnie zamykanym pojemniku.
Czy kleszcz do badania musi być w całości?
- Najlepiej dostarczyć całego kleszcza, ponieważ zwiększa to wiarygodność wyniku.
Profilaktyka boreliozy
Gdy kleszcz jest nosicielem krętków boreliozy, drogi postępowania są dwie:
1. Włączyć profilaktycznie antybiotyki.
Rekomendacja prof. Tomasza Wielkoszyńskiego na podstawie wieloletnich doświadczeń z pacjentami chorymi na boreliozę:
„Antybiotyk podany w chwili powstania zakażenia, czyli w momencie, gdy krętki znajdują się tylko lokalnie w skórze wyrządzi dużo mniej szkody w organizmie niż dłuższe leczenie w momencie, kiedy doszło do rozsiewu krętków w organizmie. Im wcześniej podejmie się profilaktykę, tym większa szansa na uniknięcie boreliozy.”
2. Poczekać z włączeniem antybiotyków.
Osoby, które nie zdecydują na profilaktyczne zażywanie antybiotyków, powinny:
- obserwować miejsce ugryzienia (może powstać rumień, który daje pewność zakażenia boreliozą),
- monitorować pojawiające się ogólne objawy,
- wykonać badania: PCR (po ok. 7-10 dniach od ukąszenia), EliSpot (po ok. 3-4 tyg od ugryzienia) albo przeciwciała w kierunku boreliozy, czyli Western Blot lub Microblot Array (po 4-6 tygodniach od ukąszenia).
Trzeba zachować czujność, ponieważ borelioza w pierwszym stadium bywa bezobjawowa.
Badanie kleszcza - oferta badań
Badanie kleszcza
Badanie kleszcza
Badanie kleszcza - badanie kleszcza przeprowadzane metodą immunofluorescencji bezpośredniej (DIF) w kierunku nosicielstwa Borrelia. Do badania można oddać kleszcze żywe lub martwe. Cały kleszcz podnosi wiarygodność badania. Krętki borelii występują w jelicie i śliniankach kleszcza, więc gdy na badanie zostanie przyniesiony kleszcz bez głowy, jest szansa, że badanie również wykryje krętki.